Gdańsk, czy Gdynia – które miasto lepiej wybrać na urlop?
Wybór między Gdańskiem a Gdynią może stanowić prawdziwy dylemat dla każdego, kto planuje urlop nad polskim morzem. Obie miejscowości mają w sobie coś wyjątkowego. Z jednej strony do wyboru mamy miejsce pełne zabytków, z drugiej – nowoczesnej i szybko rozwijającej się infrastruktury. Co, jeśli musimy wybrać tylko jedno z nich? Które miasto zapewni nam więcej atrakcji, relaksu, czy rozrywki? W poniższym artykule porównamy je ze sobą, aby pomóc w podjęciu trafnej decyzji.
Historia i klimat obu miast
Oba miasta to miejsca o zupełnie różnym charakterze. Jedno przyciąga przede wszystkim miłośników historii, drugie osoby, które chcą korzystać z nowoczesnej infrastruktury i połączyć ją z wypoczynkiem blisko natury.
Stolica pomorza to miasto z tysiącletnią historią. Jest pełne zabytków, które przyciągają turystów z całego świata. Spacerując po ulicach centrum Gdańska, można poczuć ducha dawnych czasów. Zobaczymy tam budowle wzniesione dawno temu – od gotyckiej Bazyliki Mariackiej, przez słynny Żuraw nad Motławą, po urokliwe kamienice na Długim Targu. Niemal każdy zakątek miejscowości opowiada historię burzliwych wydarzeń, związanych z handlem morskim, wojnami oraz walką o wolność i niepodległość.
Z kolei Gdynia to ikona nowoczesności. Zaledwie w 100 lat z małej rybackiej wioski stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miast w kraju. Miejscowość powstała jako symbol odrodzonej Polski z dostępem do morza. Dziś kusi przede wszystkim nowoczesną infrastrukturą, którą uzupełniają wyjątkowe atrakcje. Nie brakuje tu także miejsc, w których przebywać można w pobliżu natury. Przykładem może być, chociażby Kępa Redłowska, czy majestatyczny Klif Orłowski. Co ważne, miejscowość jest też znacznie mniej oblegana niż Gdańsk. Będzie więc idealnym wyborem dla tych, którzy chcą odpocząć bez tłumów turystów dookoła.
Porównanie najpopularniejszych atrakcji turystycznych
Odwiedzając zarówno Gdynię, jak i Gdańsk możemy skorzystać z licznych atrakcji. Jak już wspomnieliśmy, stolica Pomorza to prawdziwa perełka dla miłośników historii i architektury. Spacerując po jego centrum, możemy podziwiać zabytkowe budynki i miejsca, które kształtowały historię miejscowości i całego regionu. Będąc w mieście, bez wątpienia należy zobaczyć:
- Bazylikę Mariacką – największą ceglaną świątynię na świecie.
- Długi Targ – tu warto zatrzymać się przede wszystkim obok Fontanny Neptuna i poza nią poobserwować przepiękne okoliczne kamienice.
- Muzeum II Wojny Światowej – opowiadające o trudnych momentach tamtego okresu.
- Europejskim Centrum Solidarności – miejsce przybliżające wydarzenia związane z walką o wolność i demokrację.
Atrakcje w Gdyni również mogą zachwycić niejedną osobę. Będąc w niej, przede wszystkim należy zobaczyć:
- Skwer Kościuszki i molo południowe – przy którym cumują dwa znane statki-muzea. Pierwszy z nich to ORP Błyskawica – niszczyciel z czasów II wojny światowej, drugi to Dar Pomorza – legendarny żaglowiec, na którym szkolili się polscy marynarze.
- Kamienną Górę – z której rozciąga się przepiękny widok na miasto i port. Można na nią wejść po schodach lub skorzystać z nowoczesnej i darmowej kolejki.
- Centrum Nauki Eksperyment – to interaktywna przestrzeń, w której zarówno dzieci, jak i dorośli mogą poznawać zjawiska przyrodnicze poprzez zabawę i eksperymenty.
- Klif Orłowski – jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Miejsce dla osób, które poszukują kontaktu z naturą.
Wieczorna rozrywka w obu miastach
Dwie największe miejscowości Trójmiasta zapewniają liczne rozrywki również po zachodzie słońca. Niemniej obie różnią się nieco od siebie. W Gdyni znaleźć można więcej atrakcji dla osób, które cenią kulturę. W Gdańsku zaś jest nieco większa oferta przeróżnych klubów, czy pubów.
Gdynia, choć bardziej kameralna, ma swój własny, nowoczesny charakter, jeśli chodzi o wieczorne atrakcje. Tętniący życiem po zmroku Skwer Kościuszki i nabrzeże to idealne miejsce na wieczorny spacer. Miasto słynie także z licznych imprez kulturalnych unikalnych na skalę krajową. Miłośnicy sztuki mogą wybrać się tutaj także do Teatru Muzycznego, który jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Dla tych, którzy szukają bardziej rozrywkowych form spędzania czasu, najlepszą opcją będzie odwiedzenie ulicy Świętojańskiej. Znaleźć można na niej liczne puby i kilka klubów nocnych, w których można bawić się niemal do białego rana.
Gdańsk to miejsce, w którym starówka tętni życiem nawet po zmroku. Znajdziemy na niej liczne kluby nocne oraz puby. Tych drugich szczególnie dużo jest nad samą Motławą. Wybierając jakiekolwiek miejsce nad rzeką, zwróćmy szczególną uwagę na oświetlonego Żurawia, który o tej porze wygląda jeszcze ładniej niż za dnia. Miłośnicy kulturalnych atrakcji z kolei mogą wybrać się do Teatru Szekspirowskiego, Europejskiego Centrum Solidarności czy na koncerty organizowane w Filharmonii Bałtyckiej.
Które miasto lepiej wybrać dla relaksu?
Gdańsk to świetna opcja dla osób, które chcą połączyć zwiedzanie z chwilami odpoczynku. Znajdziemy tu liczne kawiarnie i restauracje, gdzie można usiąść i rozkoszować się atmosferą historycznego miasta. Spacer po Długim Targu czy brzegiem Motławy to sposób na aktywny relaks. Jeśli natomiast lubimy spędzać czas na łonie natury, blisko jest również Park Oliwski– oaza spokoju w samym sercu miasta. Jednak trzeba pamiętać, że miasto to jest popularnym celem turystycznym, zwłaszcza w sezonie. Nie będzie więc odpowiednią opcją dla osób, które szukają spokojnego urlopu.
Z kolei miasto wysunięte bardziej na północ to idealny wybór dla tych, którzy cenią ciszę, spokój i bliskość natury. Plaże w Gdyni są znacznie mniej oblegane. Co więcej, wybierając tę w Orłowie, będziemy mogli zobaczyć zarówno majestatyczny klif, jak i skorzystać z drewnianego molo. Jeśli szukamy jeszcze spokojniejszego miejsca, warto postawić na Kępę Redłowską lub Babie Doły. W miejscowości skorzystać można również z aktywnej formy relaksu i pospacerować Bulwarem Nadmorskim czy wspomnianym już Skwerem Kościuszki.
Jeśli zależy nam na połączeniu relaksu z miejskim klimatem i licznymi atrakcjami, Gdańsk będzie dobrym wyborem. Natomiast Gdynia okaże się lepszym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają spokojniejszych miejsc, bliskości przyrody i mniejszej liczby turystów.
Jak się poruszać po Trójmieście?
Trójmiasto to doskonale skomunikowany region. Bez problemu można odwiedzić Gdańsk, Gdynię, a dla tych bardziej wymagających nawet Sopot, w ciągu jednego dnia. Najwygodniejszą opcją, aby to osiągnąć, jest skorzystanie z Szybkiej Kolei Miejskiej, która łączy wszystkie trzy miasta. Pociągi kursują co kilkanaście minut, a podróż z centrum Gdyni do Gdańska Głównego zajmuje około pół godziny. Co więcej, bilety na ten środek transportu można kupić zaledwie za kilka złotych. Podobną stawkę zapłacimy również za przejazd autobusem lub trolejbusem. W miastach korzystają one często z buspasów, dzięki czemu przejazd zajmie niemal tyle czasu co wykorzystanie popularnej SKM-ki.
Jeśli preferujemy większą elastyczność, możemy skorzystać z aplikacji takich jak Uber czy wynająć lokalną taksówkę. Obie opcje są dostępne w całym Trójmieście. Należy jednak mieć na uwadze, że w godzinach szczytu droga łącząca dwie miejscowości może być naprawdę oblegana. Znacznie lepszą opcją w tym czasie będzie zatem skorzystanie z publicznych środków transportu.
Podsumowanie
Wybór między Gdańskiem a Gdynią to niełatwa decyzja, bo każde z tych miast ma swój wyjątkowy urok. Jeśli naszym celem jest odkrywaniu bogatej historii, spacery w otoczeniu zabytków i tętniącym życiem centrum, Gdańsk z pewnością spełni nasze oczekiwania. Gdynia to natomiast przede wszystkim nowoczesny klimat połączony z bliskością natury. Będzie więc idealnym miejscem na relaks i wyciszenie dla osób, które często korzystają z miejskiej infrastruktury. Na szczęście, dzięki świetnej komunikacji między oboma miastami, nie musimy ograniczać się jedynie do jednego z nich. Możemy cieszyć się zatem najlepszymi atrakcjami obu i zapewnić sobie dokładnie taki urlop, jakiego potrzebujemy.